Manuel Terapi

Herhangi bir cihaz ya da makine kullanmaksızın fizyoterapistin ellerini kullanarak uyguladığı bir fizik tedavi yöntemidir.

Manuel terapi, hareketi yeniden kazanmak için eklemleri belirli yönlerde ve farklı hızlarda hareket ettirmeyi(eklem mobilizasyonu ve manipülasyonu), kas gerilmesini, etkilenen vücut kısmının pasif hareketlerini veya kas aktivasyonunu iyileştirmek için terapistin direncine karşı vücut kısmını hareket ettirmesini içerir.

Doku ve kasların hareketliliğini ve işlevini geliştirmek için seçilmiş özel yumuşak doku teknikleri de kullanılır.

Mulligan Metodu

Mulligan Konsepti, Manuel Terapide yeni bir yaklaşımdır. 1980’lerde Yeni Zelandalı fizyoterapist Brian Mulligan tarafından geliştirilmiştir.

Konsept, bugüne kadar bilinen Manuel Terapi yaklaşımlarının ortak bilgisi olan biyomekanik, artrokinematik kinezyolojik prensiplere uygun olmakla beraber teknikler ve uygulama prensipleri olarak diğer yaklaşımlarla önemli farklılıklar göstermektedir.

Mulligan mobilizasyon tekniği, eklemde hareket kısıtlılığını düzeltmek, ağrı ve fonksiyonel bozuklukları gidermek amacıyla bu konu hakkında eğitim almış fizyoterapistler tarafından uygulanan özel bir manuel terapi yöntemidir. Bu tedavinin asıl amacı eklem biomekaniğini düzeltmektir. Kemiği yeniden pozisyonlayarak hareketin restorasyonu amaçlanır.

Kinesiotape

Kinesiotape tekniği ilk kez 1976 yılında Dr. Kenzo Kase tarafından Japonya’da geliştirildi.

Öncelikle sporculardaki kas ağrıları için kullanılan Kinezyo bant, günümüzde ağrı tedavisinin yanısıra performansa desteği, çocuklarda ve felçli hastalarda duruş, denge ve propriosepsiyon kazanımına yönelik gelişme ile ilgili pek çok problemin tedavisinde yardımcı alternatif bir yaklaşımdır.

Kinesiotape eklem hareketlerini kısıtlamadan eklem ve kasları destekleyerek vücudun doğal iyileşmesini hızlandıran özel bir tür bantlama tekniğidir.

Trigger Point Masajı

Miyofasyal Tetik Nokta, diğer bir adıyla Trigger point olarak da tanımlanmaktadır.

İskelet kaslarının gergin bantlarında elle muayene yöntemiyle hissedilen, oldukça lokalize ve çok hassas noktalardır.

Miyofasyal Tetik Nokta Ağrısı ise; bir ya da birden fazla kas grubunda görülen ağrı, hassasiyet ve tutuklukla karakterize edilen bir tür ağrı çeşididir. Halk arasında kulunç, kas romatizması veya yel vurması gibi isimlerle de adlandırılmaktadır.

Miyofasyel tetik noktaların kişide oluşturduğu duyu belirtileri bir çok çeşitliliğe sahip olup sadece ağrılarla sınırlı kalmamaktadır. Yaşanan fonksiyon bozukluğu belirtileri, kaslarda aşırı sertleşme, aşırı halsizlik durumu, ödem ve bulantı, baş dönmesi, (postür) duruş bozuklukları gibi çok çeşitlidir.

Graston Tekniği

Graston Tekniği, alet destekli yumuşak doku mobilizasyonu olarak bilinen bir manuel tedavi şeklidir.

Graston masajı, vücudun farklı bölgeleri için özel olarak tasarlanmış titanyum kaplı metal çubuklar kullanılarak yapılır.

Graston tekniği tek başına bir tedavi değildir.Egzersiz ve manuel tedavi ile desteklenmesi gerekir.

Graston Tekniği bir uygulayıcının sorunlu dokuyu derinden ele geçirmesine, ancak bir hastanın ağrı toleransına duyarlı olmasını sağlar. Aletler etkilenen alanın üzerine bastırıldığında, skar dokusunu parçalamaya ve fasiyanın kısıtlamalarına yardımcı olurlar. Zamanla, bu işlem yapışmış lifleri açar veya ortadan kaldırabilir, hareket aralığını geri kazandırır ve ağrıyı ortadan kaldırabilir.

Graston Tekniğinin amacı ve ideal sonucu yumuşak doku hasarınızı sağlıklı bir şekilde çalışan dokuya dönüştürmeye yardımcı olmaktır.

Nöromobilizasyon

​Nöromobilizasyon veya sinir mobilizasyonu, yapışmış, tahriş olmuş veya sıkışmış olabilecek sinirleri tedavi etmek için kullandığımız bir tekniktir.Siniri hareket ettirmek için kontrollü nöral gerilim manevraları kullanarak Neuromobilizasyon tekniklerini uygulayabiliriz.​

Bizi neden tercih etmelisiniz?

Bizi farklı kılan, sizi farklı yapan…

Hasta Merkezli Anlayış

Bütüncül Bakış Açısı

Alanında Uzman Fizyoterapistler

Güncellenen Mesleki Yaklaşımlar